Podsumowanie całorocznego wyzwania #zrobcosdlasrodowiska.

 

Jak zapewne część z Was wie, w roku 2020 zainicjowałam nową akcję #zrobcosdlasrodowiska. Za główny cel postawiłam sobie ograniczanie plastiku, ale także bardziej świadome zakupy i niepopadanie w przesadny konsumcjonizm. Czy udało mi się osiągnąć cel?


Nie powiem, że było łatwo, bo najzwyczajniej bym skłamała, jednak nie chciałam tak łatwo się poddać. Przy okazji dostrzegłam, że jestem w pewien sposób "uzależniona" od produktów kosmetycznych, które można zastąpić innymi.


Doskonałym przykładem mogą tu być żele do kąpieli, które dotychczas zajmowały u mnie pierwsze miejsce. Kończył się jeden, przychodził drugi i tak w kółko. I tu postanowiłam żele (i zarazem plastikowe opakowania) zastąpić mydełkami w kostce. Kąpiel, choć nieco się wydłużyła (ale w sumie może być to też plus), jednocześnie dała mi wiele do myślenia... Po produkcie pozostaje jedynie papierowe opakowanie, a ja jestem równie czysta co po kąpieli z żelem. Przez cały rok zużyłam do kąpieli 14 mydełek i powiem Wam uczciwie, że oprócz świadomości, że zrobiłam coś dobrego dla środowiska, dodatkowo sporo zaoszczędziłam.


 

 
Dotychczas używałam też dezodorantów i tu także zmieniłam swój nawyk zakupowy na wody toaletowe w szkle. Takim działaniem znacznie ograniczyłam plastikowe opakowania. Łącznie w ciągu roku zużyłam 7 takich wód, więc uważam, że bardzo przyzwoicie, jeśli chodzi o ilość. 


 


Jak wyżej wspomniałam, pracowałam również nad ograniczaniem zakupów. Maski w saszetkach powoli zaczęłam zastępować produktami pełnowymiarowymi. Dzięki takiemu postępowaniu zużyłam 24 saszetki. Poprzedni wynik za 2019 rok wynosił 55 sztuk, a więc zmniejszyłam swoje zapotrzebowanie o ponad połowę!  

 


 

Po raz pierwszy zdecydowałam się także na przecinanie opakowań po bazach i fluidach, bo jak się okazuje, jest tam jeszcze całkiem sporo produktu, który się marnuje. Tym sposobem można wydobyć z tubki całą zawartość i wydłużyć o kilka dni kolejny zakup.  


Co jeszcze?

👉 Sensowniej dokonywałam zakupów. Przykładem może być krem z wymiennym wkładem- to świetne rozwiązanie!

👉 Częściej wybierałam produkty o dużych pojemnościach. Takie posłużą nam znacznie dłużej i ograniczą kolejne opakowania.

👉 Nie kupowałam na zapas. Starałam się na bieżąco wszystko zużywać.

👉 Nauczyłam się mieć pod ręką torbę na zakupy z materiału. Dziś już nigdzie się z nią nie rozstaje.

👉 Wciąż uczę się dobrze gospodarować wodą. I tak pojawił się u mnie kubeczek do mycia zębów, na czas namydlenia i mycia rąk zakręcam kran, a w tygodniu zamiast kąpieli w wannie, korzystam z prysznica.

Takie to małe zmiany u mnie nastąpiły. 😀 W tym roku zamierzam wciąż rozwijać się w tej kwestii.

CO DAŁO MI WYZWANIE?

- uświadomiło mi, że tak naprawdę wszystko zaczyna się od chęci, chcieć to móc!
- racjonalniej podchodzę dziś do zakupów
- niewątpliwie odczuwam zadowolenie, że poczyniłam duże postępy na rzecz działania dla środowiska
- nauczyłam się wybierać produkty o sensowniejszych pojemnościach (większych), ale także zwracam   bardziej uwagę z czego jest samo opakowanie produktu
- duże oszczędności (dla mnie to istotny aspekt)

Zbliżając się ku końcowi, chciałam bardzo podziękować wszystkim osobom, które w zeszłym roku przyłączyły się do mojego wyzwania #zrobcosdlasrodowiska. Dwie paczuszki niespodzianki za udział w akcji wędrują do @kinga.piwowarska oraz @kobiecy_blog. Gratuluję dziewczyny za świetną pracę!!!

A jakie wy poczyniliście kroki na rzecz ochrony środowiska? Podzielcie się swoimi uczynkami ! 😀


 


Komentarze

 1. Takie wyzwania to swietna sprawa. Pozwalaja nam zdac sobie sprawe z tego, jak wiele zuzywamy opakowan, czesto bez sensu. Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 2. Sama lubię myć się mydełkami Dove i też sporo ich zużywam, chętnie bym to u siebie wprowadziła, myć się samymi mydełkami, ale z drugiej strony tak lubię wszelakie żele pod prysznic :( Ciekawe wyzwanie :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Ja w tym roku odkryłam szampon w kostce i całkowicie się na niego przestawiłam. Do tego zaczęłam używać kremów do twarzy w szkle, aby ograniczyć kupowanie plastiku. Super, że udało Ci się wprowadzić tyle dobrych zmian

  OdpowiedzUsuń
 4. Zapraszam do nowej grupy dla blogerów, gdzie można promować swoje blogi https://www.facebook.com/groups/2578124759169911

  OdpowiedzUsuń
 5. Fajne wyzwanie, zawsze wszystko zależy od nas. Fajnie jest zarażać ludzi takimi akcjami.

  OdpowiedzUsuń
 6. Widzę, że zmiany już przynoszą efekty! Ja ostatnio świadomie wybieram kremy. Staram się, by były w szklanych opakowaniach. Rozmiar pozwala mi później na wykorzystanie ich np. do przechowywania małych rzeczy jak guziki i kolczyki.

  OdpowiedzUsuń
 7. Bardzo dobrze, że jest aż tyle sposobów na dbanie o środowisko, ekstra.

  OdpowiedzUsuń
 8. O ile ze świadomymi zakupami nie mam już większego problemu, o tyle cały czas produkuję olbrzymie ilości plastiku. Staram się to ograniczyć, np. nie biorąc plastikowych jednorazówek. ALe i tak- większość rzeczy, które kupuję, niestety zapakowana jest w plastik...

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Copyright © Urodzianka.pl